10 důvodů, proč bys měl stát na hlavě každý den!

07.01.2019

Stoj na hlavě (Shirshasana) je označován jako král všech yoga poloh. Zde najdete 10 důvodů, proč byste ho měli praktikovat ideálně každý den.

1. Otočením vlivu gravitace, Shirshasana simuluje "facelift" tím, že nechává tvojí kůži vyset v opačném směru než má tato ve zvyku. Obrácená pozice stoje na hlavě vyplavuje čerstvé živiny a kyslík do obličeje a efektivně obličej "rozzáří".

2. Stoj na hlavě zvyšuje proud krve do kůže na hlavě a tím aktivně omezuje šedivění vlasů. Někteří jogíni tvrdí, že dokonce dokáže vrátit již šedivým vlasům jejich původní barvu.

3. Stoj na hlavě dodává čerstvou krev do Hypothalamu a Hypofýzy což jsou mozkové žlázy jejichž výborné fungování je důležité pro náš pocit pohody. Zároveň stoj na hlavě reguluje činnosti i mnoha dalších žláz v těle (štítnou žlázu, epifýzu, nadledvinky). Toto zahrnuje i naše sexuální hormony, takže můžeš také očekávat lepší sexuální prožitky.

4. Když jsou nadledvinky stojem na hlavě vypláchnuty a detoxikovány, tak se zlepšuje naše pozitivní myšlení. Snižují se deprese i tím, že stoj na hlavě takřka vždy vytvoří úsměv na tváři.

5. Je super vyloupnout stoj na hlavě na párty. Ostatní účastníci budou unešeni.

6. Stoj na hlavě zlepšuje krevní oběh protože srdce musí konstantně pumpovat krev nahoru do mozku a tato poloha mu dává čas k malému odpočinku. Dále se během stoje na hlavě odkysličená krev může lépe vracet do srdce z okrajových částí krevního oběhu (nohy, ruce).

7. Jakákoliv tekutina zadržená v nohách může vytvořit otok, proto pravidelný stoj na hlavě pomáhá předcházení vzniku křečových žil.

8. Stoj na hlavě zlepšuje trávící oheň a zvyšuje tělesnou teplotu. Trávící systém je očištěn vlivem opačné gravitace díky uvolnění překrveného tlustého střeva.

9. Stoj na hlavě posiluje jádrové svalstvo. K udržení rovného stoje na hlavě po delší časový úsek musí člověk zapojit šikmé, přímé i příčné břišní svaly. K pořádnému zapojení a posílení jádra zvedejte a poté pokládejte obě nohy najednou.

10. Minimalizuješ šanci na mozkovou mrtvici. Je vědecky prokázáno, že lidem pravidelně provozujícím stoje na hlavě se vyhýbají všechny typy mrtvic. 

Každopádně doporučuji naučit se stoj na hlavě od kvalifikovaného učitele. Zásadní zdravotní benefity této praktiky by neměly být ignorovány. Stoje na hlavě by ale neměli provozovat lidé s nějakým zraněním krku, extrémně vysokým krevním tlakem. Lidé kteří mají problémy s očima a ušima by se měli stoji na hlavě také vyhnout. Kontraindikací je i probíhající menstruace nebo reflux jícnu.