Principy vnitřního dítěte

10.11.2018

Všichni jsme byli ovlivňováni okolním prostředím již od chvíle, kdy jsme plavali v matčině bříšku. Zvuky kolem nás, stres naší matky, dostatek nebo nedostatek hormonů radosti, naše dobrá nebo špatná výživa, drogy, alkohol, infekce atd. Všechny tyto věci a mnohé další ovlivňovaly naše pocity bezpečí dlouho před tím než jsme se narodili.

Dále samotná zkušennost zrození a naše nejrannější dětství spolu s emocionální přítomností naší matky buď posílily nebo zmírnily první pre-natální vlivy.

Jako malé děti jsme absorbovali obrovské množství podmětů od našich rodin, přátel, předškolních i školních spolužáků, náboženských a dalších zájmových skupin.

Obvykle tyto zkušennosti neumíme pojmenovat, ale jsou chtě nechtě zaznamenány v našem podvědomí, myslích a tělech.

Všechny tyto zkušennoti tvoří bazén, ve kterém se buď topíme, a nebo v něm plaveme. Bezpochyby voda v bazénu bude trochu špinavá, případně můžeme místo vody plavat v hustém bahně. V tomto bazénku sídlí naše sebevědomí, vnímání vlastního těla, rodinná traumata, stud, naše niterná tajemství (která si často ani sami neuvědomujeme).

Do tohoto osobního bazénu se ponoříme pokaždé, když upadneme k negativním myšlenkám, emocím, nedostatku sebevědomí, nebo dokonce sebehany.

Cílem terapie napojení na vnitřní dítě je jemné vytažení této špíny a bláta kousek po kousku, dokud nezůstane jen čistá vodička. Zároveň se musíme naučit nezanášet do bazénku další špínu ať už sami, tak zároveň bytím v okolí lidí, kteří chtějí část svého bláta přehodit na Vás místo toho, aby se s ním vypořádali sami.

Jak poznám, že je mé vnitřní dítě zraněné? Toto může mít spoustu příznaků. Nízká sebeúcta, negativní vnímání vlastního těla, velké náladové a emocionální výkyvy, poruchy příjmu potravy, sebepoškozování, psycho-sexuální obtíže, neschopnost intimity, problémy s vlastní identitou, obsesivní hromadění majetku, šikanování, absence důvěry v sebe nebo v ostatní, přehnaná soutěživost, neustálé lhaní, přehnaná odpovědnost za jiné, neschopnost prohrávat, různé závisloti, absence přátel, manipulativnost, pasivita, agresivita a mnohé další.

K opravení a léčení škod natropených rodiči a naším okolím existuje cesta. Tou je právě napojení na naše vnitřní dítě, kdy s pomocí terapeuta dokážete s Vaším vnitřním dítětem komunikovat a posléze ho "adoptovat" a zachránit, čímž odstraníte vzorce a neduhy, které jste v sobě měli.

S napojením na Vnitřní dítě můžete začít například na mém skupinovém semináři zde.